Ndërlidhjet

Uzbekistani kërkon zgjidhje paqësore mes Ukrainës dhe Rusisë


Ilustrim
Uzbekistani u ka bërë thirrje Kievit dhe Moskës, që të gjejnë një zgjidhje përmes negociatave në lidhje me Krimenë.

Sipas një deklarate të lëshuar, Ministria e jashtme uzbeke ka thënë se e përkrah çdo zgjidhje paqësore dhe të përmbajtur nga perdorimi i forcës.

E vetmja mënyrë për zgjidhjen e situatës, sipas deklaratës, janë negociatat e drejtpërdrejta dy palëshe me qëllim të zgjidhjes së problemeve midis dy popujve.
XS
SM
MD
LG