Ndërlidhjet

Armenia e shqetësar për armenët në Siri


Ilustrim
Zyrtarët armenë kanë shfaqur shqetësimin e tyre në lidhje me fatin e armenëve etnikë në qytetin veriperëndimor të Sirisë, Keseb.

Më shumë se 600 familje vendase armene. janë larguar nga shtëpitë e tyre gjatë javës së kaluar pasi që qyteti Keseb, është marrë në kontrollin e grupeve të armatosura, që besohet se janë të lidhura me Al-Qeada.

Ligjvënësi armen Arman Sahakian, i cili është aktualisht në Siri së bashku me pesë ligjvënës të e tjerë armenë, tha për radion Evropa e Lirë, se armenët e shpërngulur janë vendosur përkohësisht në qytetin Latakia.

Ai shtoi se refugjatët presin që së shpejti të kthehen në shtëpië e tyre dhe se të njëjtin nuk mendojnë të emigrojnë në Armeni.
XS
SM
MD
LG