Ndërlidhjet

OBSH: Në Liberi, dy raste me virusin Ebola


Ilustrim
Organizata Botërore e Shëndetësisë ka bërë me dije se në Liberi janë konfirmuar dy raste të me viruesin vdekjeprurës Ebola.

Ky virues misterioz, deri më tani ka marrë jetën e të paktën 70 personave në Guinea.

Ebola është ndër sëmundjet ngjitëse më të rrezikshme, me shkallën e vdekshmërisë deri në 90%.

Sëmundja Ebola, në në fazën e saj më akute, shkakton të vjella, diare dhe gjakderdhje të jashtme.

Guinea po bën përpjekje që ta parandaloj përhapjen e këtij viruesi
XS
SM
MD
LG