Ndërlidhjet

Bruksel: Filloi rundi i ri i dialogut Kosovë – Serbi


Hashim Thaçi (djathtas) Catherine Ashton dhe Ivica Daçiq gjatë një takimi të mëparshëm në Bruksel
Në Bruksel sot ka filluar rundi i ri i dialogut ndërmjet Kosovës e Serbisë, që mbahet në nivel të kryeministrave, me ndërmjetësimin e përfaqësueses së lartë të Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Catherine Ashton.

Siç kanë njoftuar zyrtarë të BE-së, tashmë ka filluar takimi nddërmjet kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi, dhe zonjës Ashton. Pastaj mbahet takimi ndërmjet zonjës Ashton dhe kryeministrit të Serbisë, Ivica Daçiqi, i cili shoqërohet nga zëvendëskryeministri, Aleksandar Vuçiq.

Pritet që të ketë edhe një takim tripalësh.

Para takimit zoti Thaçi u tha gazetarëve se do të diskutohet për arritjen e marrëveshjes përfundimtare për çështjen e sistemit të drejtësisë dhe “funksionalizimin e plotë në pjesën veriore sipas ligjeve dhe Kushtetutës së Kosovës”.

Në këtë kuadër ai theksoi se “në takimin e fundit ne kemi arritur marrëveshje në parim, ndërsa sot pres edhe zyrtarizimin e kësaj marrëveshjeje”.
XS
SM
MD
LG