Ndërlidhjet

Nis kthimi i banorëve në Fukushima


Fukushima - foto arkivi
Grupi i parë i të shpërngulurve nga Fukushima është rikthyer në shtëpitë e tyre, tre vjet pas fatkeqësisë natyrore në centralin bërthamor.

Rreth 350 banorë janë lejuar të kthehen në qarkun Miakoji.

Autoritetet thonë se nivelet e rrezatimit në këtë zonë janë të ulëta dhe lejojnë banimin.

Rreth 80,000 banorë janë evakuuar pas krizës bërthamore.

Tërmeti dhe cunami i 11 marsit, 2011, kanë shkatërruar sistemet e ftohjes në reaktorët e centralit Fukishima Daiçi, duke shkaktuar rrjedhje të materialit radioaktiv.
XS
SM
MD
LG