Ndërlidhjet

Obama bisedon në Kongres për situatën në Ukrainë


Presidenti amerikan, Barak Obama
Presidenti amerikan Barak Obama do të takohet sot më udhëheqësit e të dyja palëve në Kongres, për të diskutuar rreth situatës në Ukrainë.

Shtëpia e Bardhë ka njoftuar se takimi do të mbahet në zyren ovale, gjatë të enjtes në mbrëmje.

Zëvendëspresidenti Joe Biden, Kryetari i Dhomës John Boehner, udhëheqësi i pakicës House Nancy Pelosi, udhëheqësi i shumicës në Senat Harry Reid dhe udhëheqsi i pakicës në Senat Mitch McConnell, do të jenë pjesë e takimit të sotëm.

Obama pritet që ti njoftoj ata rreth vizitës në Evropë që kishte javën e kaluar.

Udhëtimi i tij në Evropë është donimuar nga përpjekjet për koordinimin e reagimit të perëndimit, ndaj veprimeve të Rusisë në Ukrainë.
XS
SM
MD
LG