Ndërlidhjet

Rusia konfirmon arrestimin e 25 ukrainasve


Ilustrim
Rusia ka konfirmuar arrestimin e 25 shtetasve ukrainas nën dyshimet se kanë planifikuar sulme në këtë vend.

Shërbimi Federal i Sigurisë ka thënë se të arrestuarit kanë planifikuar sulme në Sostov, Volgograd, Tver, Orel, Belgorod, Kalmikia dhe Tatarstan.

Televizipni rus, NTV, i cili kontrollohet nga shteti ka thënë se të arrestuarit përfshijnë tre aktivistë nga Stektori i Djathtë – një grup nacionalist në Ukrainë, i cili ka luajtur rol në përmbysjen e presidentit pro-rus, Viktor Yanukovych, në muajin shkurt.

Ukraina i ka hedhur poshtë akuzat si të pabaza.
XS
SM
MD
LG