Ndërlidhjet

Vritet një gazetare gjermane, plagoset një kanadeze


Kathye Gannon dhe Anja Niedringhaus
Dy gazetare që kanë punuar për agjencisë Associated Press janë qëlluar nga një oficer i policisë në lindje të Afganistanit.

Fotoreporterja gjermane, Anja Niedringhaus, ka vdekur në vend të ngjarjes, ndërsa kolegia e saj kanadeze, Kathy Gannon, është plagosur.

Sulmi ka ndodhur në qytetin Khost, pranë kufirit me Pakistanin, një ditë para zgjedhjeve presidenciale në Afganistan.

Niedringhaus ka qenë fituese e Çmimit Pulitzer për Fotografinë më të mirë të mbulimit të luftës në Irak.

Ajo ka bërë edhe shumë fotografi të refugjatëve kosovarë, më 1999.

Presidenti afgan, Hamid Karzai, ka dënuar sulmin.
XS
SM
MD
LG