Ndërlidhjet

Përleshje fizike në parlamentin e Gjeorgjisë


Ilustrim
Në Gjeorgji është pezulluar për pak kohë debati parlamentar për shkak se gjatë seancës së të pretmes ka shpërthyer një përleshje midis ligjvënësve, kur po diskutohej për legalizimin e pasurisë në mënyrë të paligjshme.

Përplasja e së premtes ka përfshirë anëtarët e partisë që janë pjesë e pushtetit dhe ata të Lëvizjes së Bashkuar Kombëtare, që janë pjesë e opozitës.

Tensionet janë shtuar kur deputeti i opozitës Giorgi Kandelaki është tallur me kryeministrin Irakli Garibashvili, duke thënë se ky projektligj është propozuar me qëllim të mbrojtjes së interesave personale.

Antari i koalicionit qeverisës Gela Gelashvili ishte kundërpërgjigjur me vulgaritet, përgjigje e cila ka bërë që të nisin grushtimet.

Seanca ka vazhduar vetëm atëherë kur nga drejtuesi i seancës është ftuar sigurimi, i cili edhe e ka vënë situatën nën kontroll.
XS
SM
MD
LG