Ndërlidhjet

Australi: Vazhdojnë kërkimet për aeroplanin e zhdukur


Pamje gjajtë kërkimit për aeroplanin e zhdukur të Malajzisë
Australia ka dërguar aeroplanë dhe anije në një hapësirë në jug të Oqeanit Indian, ku një anije kineze ka zbuluar sinjale karakteristike për kutinë e zezë të aeroplanit të zhdukur të Malajzisë.

Përfaqësues të Australisë thanë sot se qëllimi është që eventualisht “të konfirmohet ose jo”, ekzistimi i sinjaleve.

Anija kineze Haixun 01 e ka zënë një sinjal, i cili ka zgjatur për 90 sekonda, gjatë kërkimeve të djeshme.

Aeroplani i udhëtarëve i tipit Boeing 777 i kompanisë Malaysia Airlines, është zhdukur nga radarët më 8 mars, gjatë fluturimit nga Kuala Lumpuri i Malajzisë për në Pekin të Kinës, me 239 njerëz në të.
XS
SM
MD
LG