Ndërlidhjet

SHBA: Dërgohen dy luftanije me mbrojtje raketore në Japoni


Ilusrim
Shtetet e Bashkuara thonë se planifikojnë dërgimin e dy luftanijeve shtesë të pajisura me sisteme të mbrojtjes raketore për në Japoni, deri në vitin 2017.

Sekretari amerikan i mbrojtjes, Chuck Hagel, tha sot, pas bisedimeve me ministrin e mbrojtjes së Japonisë, Itsunori Onodera, në Tokio, se ky vendim është bërë në kuadër të përgjigjes ndaj “modelit të aksioneve provokative dhe destabilizuese, përfshirë lansimin aktual të raketave” nga ana e Koresë Veriore.

Muajin e kaluar, Koreja Veriore i ka testuar dy raketa balistike me rreze të mesme veprimi, që kanë kapacitet ta godasin Japoninë.

Tetorin e kaluar, Uashingtoni dhe Tokio janë pajtuar për zgjerim të planeve për bashkëpunim në mbrojtje.
XS
SM
MD
LG