Ndërlidhjet

Ukrainë: Trupi i aktivistit nacionalist është gjetur jashtë Kievit


Pamje nga qendra e Kievit që është shndërruar në atraksion për turistët
Trupi i pajetë i aktivistit naacionalist ukrainas, Vasyl Sergiyenko, njëherësh reporter, që ka luajtur rol në protestat që çuan në përmbysjen e presidentiti, Viktor Yanukovich, është gjetur në një mal jashtë kryeqyetit Kiev, një ditë pasi ishte rrëmbyer.

Në një njoftim, partia nacionaliste Svoboda (Liria) tha se trupi i të ndjerit Sergiyenko kishte shenja të torturës dhe ishte i fshehur nën gërmadha të drunjve afër fshatit Vygrayev, 120 kilometra në juglindje të Kievit.

I ndjeri Sergiyenko kishte ndihmuar në organizimin e protestave kundër Yanukovichit në muajin shkurt dhe ishte pjesëtar i njërit prej grupeve opozitare të vetëmbrojtjes, që herë pas herë ishte përleshur me policinë.

Gjetjen e trupit të pajetë të aktivistit e ka konfirmuar edhe zyra e prokurorisë lokale.
XS
SM
MD
LG