Ndërlidhjet

Afganistan: Fletëvotimet nga 20 provinca arritën në Kabul


Ilustrim
Komisioni i Pavarur Zgjedhor i Afganistanit thotë se kutitë me fletëvotime nga 20 prej gjithsej 34 provincave në këtë vend, janë dërguar në kryeqytetin Kabul për numërim final.

Komisioni tha sot se transporti i kutive nga rajonet e tjera do të përfundoj deri më 15 të këtij muaji.

Zyrtarët zgjedhorë, thanë poashtu, se po shqyrtohen afro 2 mijë ankesa lidhur me mashtrim zgjedhor gjatë zgjedhjeve presidenciale dhe atyre për këshillat provincial, të mbajtura më 5 prill.

Ekipi monitorues i Bashkimit Evropian sot e ka përshëndetur popullin afgan meqë ka treguar “përkushtim të jashtëzakonshëm dhe impresionues për ta zgjedhur udhëheqjen e ve”, duke marrë pjesë në zgjedhje me numër “të lartë që nuk është pritur”.
XS
SM
MD
LG