Ndërlidhjet

Letoni, Lituani: Suspendohen kanalet televizive ruse


Pamje nga kryeqyteti Vilnius i Lituanisë
Letonia dhe Lituania i kanë suspenduar dy kanale të televizionit shtetëror të Rusisë, duke thënë se raportimi për krizën në Ukrainë ishte i njëanshëm.

Këshilli Kombëtar i Letonisë për Mediat Elektronike tha se prej sot e pezullon transmetimin e kanaleve RTR të Rusisë, për tre muajt e ardhshëm.

Poashtu, edhe autoritetet e Lituanisë kanë njoftuar se transmetimi i televizionit RTR – Planeta është suspenduar pjesërisht për shkak se programet e kësaj kompanie për Ukrainën janë treguar të njëanshme.

Komisionari për të drejtat e njeriut në Ministrinë e jashtme të Rusisë, Konstantin Dolgov, ka vlerësuar se veprimet e dy shteteve baltike ishin shkelje e së drejtës për të marrë informacion.
XS
SM
MD
LG