Ndërlidhjet

FMN: Ekonomia në Ukrainë po përballet me tkurrje


Ilustrim
Fondi Monetar Ndërkombëtar ka bërë me dije se ekonomia në Ukrainë po përballet me tkurrje të rënda për shkaktë trazirave dhe tensioneve me Rusinë.

Huadhënësi me qëendër në Uashingron, nuk ka dhënë vlerësim në lidhje me situatën aktuale ekonomike të Ukrainës.

Por, IMF ka bërë me dije se prodhimi në Ukrainë ka gjasë që të bjerë në mënyrë të konsiderueshme.

Gjatë muajit të kaluar, FMN-ja ua ka dhënë autoriteteve në Kievë rreth 18 miliardë dollarë si kredi për më shumë se dy vite, me qëlllim të tejkalimit të krizes aktuale.
XS
SM
MD
LG