Ndërlidhjet

Zvicra prezanton versionin e ri të aeroplanit me energji diellore


Ilustrim
Një ekip zvicerian e ka prezantuar të enjten versionin e ri të aeroplanit me energji diellore.

Aeroplani, gjatë vitit të ardhshëm pritet qe ta realizojë fluturimin e parë.

Për ta realizuar këtë, ekipi i planifikues i Zvicrës e ka shaplosur një version të ri të aeroplanit, i cili mund të qëndroj në ajër për një kohë të pacaktuar.

Aeroplani tashmë i sofistikuar krahasuar me pesë vite më parë, është paraqitur të enjten në Payerne të Zvicrës në bazën e forcave ajrore.

Aeroplani ka bateri të mira që e ruajnë energjinë nga dielli.

Pilotët Bertrand Piccard dhe Andre Borschberg e kanë prezantuar të enjten planin zvicerian dhe përparësitë që i ka aeroplani i prezantuar.
XS
SM
MD
LG