Ndërlidhjet

Deputetët rus kërkojnë hetime rreth rënies së Bashkimit Sovietik


Ilustrim
Një grup i ligjvënësve rus ka kërkuar zyrtarisht nga prokurori i përgjithshëm, që të nisë një hetim në lidhje me rënien e Bashkimit Sovietik në vitin 1991.

Gazeta ruse “Izvestia” ka bërë me dije sot se deputetët që e kanë paraqitur një kërkesë të tillë janë disa deputetë nga partia në pushtet për Rusinë e bashkuar, disa nga partia komuniste dhe dhe disa të tjerë nga Partia Demokratike Liberale.

Deputetët kanë kërkuar që të nisin hetimet dhe të hetohet ish-presidenti Mikhail Gorbaçov.
XS
SM
MD
LG