Ndërlidhjet

OKB dërgon paqerujatës në Republikën e Afrikës Qendrore


Ilustrim
Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara ka miratuar dërgimin e një force të OKB-së, në përbërje prej 12,000 paqeruajtësish, në Republikën e Afrikës Qendrore.

Dhuna midis të krishterëve dhe myslimanëve në këtë vend ka ngjallur frikën për gjenocid.

Këshilli ka mbështetur në mënyrë unanime një rezolutë të propozuar nga Franca, e cila parasheh vendosjen e 10,000 trupave dhe 1,800 policëve të OKB-së.

Ata pritet të vendosën në muajin shtator.
XS
SM
MD
LG