Ndërlidhjet

Obama s’përjashton sanksione të reja kundër Rusisë


Presidenti i SHBA-së, Barack Obama.
Shtëpia e Bardhë ka bërë të ditur se presidenti Barack Obama dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel, kanë diskutuar për sanksione të mëtejshme potenciale kundër Rusisë, për shkak të përfshirjes së saj në Ukrainë.

Gjatë bisedës telefonike, dy udhëheqësit i kanë bërë thirrje sërish Moskës që të tërheqë trupat e saj nga rajoni kufitar.

Në deklaratën e Shtëpisë së Bardhë thuhet se separatistët pro-rusë, “si duket të mbështetur nga Moska”, janë duke destabilizuar Ukrainën përmes një fushate të orkestruar të nxitjes dhe sabotimit.

Thuhet se Obama ka nënvizuar nevojën që Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian dhe partnerët e tjerë globalë të jenë të përgatitur që të godasin Rusinë me sanksione shtesë, për shkak të përshkallëzimit të mëtejshëm të situatës.
XS
SM
MD
LG