Ndërlidhjet

Një imam që ka shërbyer në rajonin e trazuar të Rusisë, Kaukazin Verior, është qëlluar për vdekje.

Magomed Zakaryayev është vrarë nga dy persona të armatosur në Dagestan.

Hetuesit nuk e përjashtojnë mundësinë që ai të jetë qëlluar nga ndjekësit e Islamit ekstrem.

Dagestani ka vuajtur nga dhuna e lidhur me ekstremizmin islamik dhe krimin e organizuar për vite me radhë.

Militantët shpesh sulmojnë policinë, zyrtarët lokalë dhe myslimanët e moderuar.
XS
SM
MD
LG