Ndërlidhjet

BE kërkon nga Rusia që të respektojë kontratat e gazit


Ilustrim
Komisioni Evropian i ka bërë thirrje Rusisë që të respektojë kontratat e saj të gazit.

Apeli vjen pasi presidenti rus, Vladimir Putin, ka paralajërmuar Evropën se furnizimet me gaz do të vihen në rrezik, nëse Ukraina nuk paguan borxhin e saj prej 2.2 miliardë dollarësh.

“Evropa është kliente e besueshme e gazit dhe presim që furnizuesit tanë t’i përmbushin angazhimet e tyre”, ka thënë një zëdhënëse e Komisionit Evropian.
XS
SM
MD
LG