Ndërlidhjet

Irak: Luftime të ashpra në Ramadi dhe Falluxha


Banorët në Falluxha duke i shikuar militantët e maskuar në makinën e tyre
Në Irak raportohet për luftime të ashpra ndërmjet forcave të sigurisë së Irakut dhe militantëve të ndërlidhur me al-Kaidën në Ramadi, që është qyteti më i madh në provincën Anbar.

Ka raporte se mbrëmë ka pasur përleshje me të shtëna dhe eksplodime të mëdha.

Përleshje të armatosura, poashtu, ka pasur edhe në Falluxha dhe qytetet e tjera dhe fshatrat në këtë provincë.

Luftimet janë përshkallzuar prej se forcat e sigurisë së Irakut ishin tërhequr nga disa pjesë të Ramadit, më 8 prill.
XS
SM
MD
LG