Ndërlidhjet

Maqedoni: Përfunduan votimet në zgjedhjet presidenciale


Pamje nga votimet në Strugë të Maqedonisë
Në Maqedoni janë mbyllur vendvotimet për zgjedhjet presidenciale, që janë parë si test për partinë udhëheqëse në qeverinë e këtij vendi, WMRO-DPMNE.

Zyrtarët zgjedhorë thanë se zgjedhjet ishin të qeta, por ka pasur disa probleme të vogla teknike.

Këto zgjedhje janë bojkotuar nga partneri shqiptar i partisë WMRO-DPMNE në qeveri, Bashkimi Demokratik për Integrim.

Në garë kanë marrë pjesë katër kandidatë presidencialë: tre maqedonas dhe një shqiptar.

Rezultatet e para zyrtare pritet të publikohen sonte vonë.

Për fitore në këto zgjedhje kërkohen më tepër se 50% e votave. Nëse këtë nuk e arrinë asnjë kandidat, atëherë pas dy jasvësh, mbahet rrrethi i dytë i dy garuesve më të suksesshëm.
XS
SM
MD
LG