Ndërlidhjet

Ukraina është e gatshme ti paguajë borgjet ndaj Rusisë


Ilustrim
Guvernatori i Bankës Kombëtare të Ukrainës, Stepan Kubin, ka bërë me dije se Ukraina do ti paguajë të gjitha borgjet që i ka ndaj Rusisë sa i përket gazit.

Ukraina sipas tij, është në gjendje që ta paguajë rreth 386 dollarë për 1 mijë metra kub gaz.

Por, bazuar në çmimet e rritura së fundi nga Moska, kjo e fundit ka bërë me dije se 1 mijë metra kub të gazit, tash e tutje kushtojnë 485 dollarë.

Kubin këto komente i ka bërë në Uashington pak para takimit në mes të Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe Bankës Botërore.
XS
SM
MD
LG