Ndërlidhjet

Nga një zjarr në Kili, 16 të vdekur


Ilustrim
Një zjarr i madh e ka përfshirë qytetin Valparaiso në Kili.

Të pakten 16 persona kanë vdekur dhe mijëra të tjerë janë evakuar në zjarrin që ka shpërthyer në orët e vona të 12 prillit.

MË shumë se 500 shtëpi janë shkatërruar.

Autoritetet e atjeshme kanë bërë me dije se shkaku i zjarrit po hetohet.

Në qytetin Velparaiso gjendet porti më i madh i kilit.

Valparaiso ka rreth 270 mijë banorë.

Qendra historike e këtij qyteti është nën mbrojtjen ndërkombëtare të UNESCO-s.
XS
SM
MD
LG