Ndërlidhjet

Turchynov pro referendumit mbarëkombëtarë në Ukrainë


Ushtruesi i detyrës së presidentit të Ukrainës, Oleksandr Turchynov
Ushtruesi i detyrës së presidentit të Ukrainës Oleksandr Turchynov, ka thënë nuk është kundër një referendumi mbarëkombëtar në Ukrainë.

Turchynov ka thënë se referendumi mund të mbahet në ditën e njëjtë së bashku me zgjedhjet presidenciale të planifikuara për datën 25 maj.

Ai është shfaqur i sigurtë se shumica e ukrainasve so të mbështesin një Ukrainë të pavarur, demokratike dhe të unisuar.

Këto komente ai i bëri një ditë pas dhënies së ultimatumit ndaj seperatistëve pro-rusë, që të lirojnë objektet qeveritare dhe të dorëzojnë armët deri në mëngjesin e sotëm.
XS
SM
MD
LG