Ndërlidhjet

Taxhikistan: Viti 2014, vit i futbollit


Presidenti i Taxhikistanit, Emomali Rahmon
Presidenti i Taxhikistanit Emomali Rahmon, e ka nënshkruar një dekret përmes së cilit, vitin 2014 e ka shpallur vit të futbollit në vendin e tij.

Federata e Futbollit në Taxhikistan, ka bërë me dije se qëllimi i këtij dekreti është që në masë të madhe te poullata, të përhapet jeta e shëndetshme dhe sportive.

Komisioni për Rini, Sport dhe Turizëm në bashkëpunim me Federatën e Futbollit do ta zbatojnë dekretin presidencial.

Ekipi i futbollit i Taxhikistanit renditet në vendin e 113-të në listën e FIFA-s.
XS
SM
MD
LG