Ndërlidhjet

Oraganizata e Shangait diskuton tërheqjen nga Afganistani


Dushanbe, 17 prill 2014.
Anëtarë të Organizatës për Bashkëpunim të Shangait janë takuar sot në Dushanbe të Taxhikistanit për të diskutuar sigurinë rajonale, në prag të tërheqjes së trupave të huaja luftarake nga Afganistani.

Në takim kanë marrë pjesë përfaqësues të Kinës, Kazakistanit, Kirgizisë, Rusisë, Taxhikistanit dhe Uzbekistanit.

Palët po ashtu kanë diskutuar për përpjekjet e përbashkëta kundër separatizmit, terrorizmit, ekstremizmit fertar, trafikimit të paligjshëm të drogës dhe krimit të organizuar ndërkufitar.

Ato po ashtu kanë nënshkruar një protokoll për bashkëpunim.
XS
SM
MD
LG