Ndërlidhjet

SHBA do të dërgojë ndihmë më të madhe për Ukrainën


Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Chuck Hagel.
Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Chuck Hagel, ka thënë se Shtetet e Bashkuara do të dërgojnë më shumë mbështetje ushtarake jovdekjeprurëse për Ukrainën.

Hagel ka thënë se ndihma do të përfshijë furnizime mjekësore, helmeta, njësi për pastrimin e ujit dhe gjeneratorë të energjisë.

Shtetet e Bashkuara kanë dërguar më herët furnizime, të tilla si ushqimet e gatshme për Ukrainën.

Megjithatë, zyrtarët amerikanë kanë thënë se nuk kanë plane për të dërguar armë dhe municion për ushtrinë e Ukrainës.

Hagel ka folur në një konferencë për gazetarë në Pentagon.
XS
SM
MD
LG