Ndërlidhjet

Ndërron jetë Gabriel Garcia Marquez


Gabriel Garcia Marquez
Shkrimtari kolumbian, Gabriel Garcia Marquez, ka vdekur në moshën 87-vjeçare në Meksikë, ka njoftuar familja e tij.

Fituesi i Çmimit Nobel për Letërsi në vitin 1982 konsiderohet si njëri nga shkrimtarët më të mëdhenj në gjuhën spanjolle.

Ai është i njohur botërisht me kryeveprën “100 vjet vetmi”.

Novela e vitit 1967 është shitur në më shumë se 30 milionë kopje në gjithë botën.

Marquez ka qenë i sëmurë dhe ka bërë pak paraqitje publike në kohën e fundit.
XS
SM
MD
LG