Ndërlidhjet

Ukraina kërkon djalin e Yanukovychit


Oleksandr Yanukovych shpallet i kërkuar në Kiev, 18 prill 2014.
Shërbimi i Sigurisë i Ukrainës ka shtuar në listën e të kërkuarve djalin e madh të ish-presidentit, Viktor Yanykovych.

Ministria e Brendshme e Ukrainës ka njoftuar se urdhërarresti për Oleksandr Yanukovychin është lëshuar nën akuzat për falsifikim dhe mashtrim.

Ministria po ashtu ka thënë se udhërarresti është miratuar nga një gjykatë.

Vendndodhja e Oleksandr Yanukovychit është e panjohur qysh më 23 shkurt.

Viktor Yanukovych kërkohet po ashtu nga autoritetet e reja në Kiev, nën akuzat se ka urdhëruar vrasje masive të protestuesve antiqeveritarë.
XS
SM
MD
LG