Ndërlidhjet

Vriten 14 persona nga një sulm jashtë xhamisë në Siri


Ilustrim
Katrëmbëdhjetë persona kanë mbetur të vdekur si rezultat i shpërthimit të një bombe jashtë xhamisë në një lagje pro-qeveritare në Homs të Sirisë.

Sipas televizionit shtetëror sirian, boma ka shpërthyer jashtë xhamisë Bilal al-Habshi, në kohën kur kishte përfunduar koha e lutjeve.

Raportet bëjnë me dije se dhjetëra persona janë plagosur nga shpërthimi.

Sulmi vjen në kohën kur forcat qeveritare kanë arritur progres në rivendosjen e kontrollit mbi këtë qytet.

Agjencia shtetërore siriane SANA, ka njoftuar sot paradite, se forcat qeveritare kanë “eliminuar” forcat kryengritëse në dy lagjet në Homs dhe se e kanë marrë kontrollin atje.

Shumë lagje të qytetit Homs janë të shkatërruara që nga fillimi i luftës në Siri
XS
SM
MD
LG