Ndërlidhjet

Një vit nga Marrëveshja e 19 prillit


Foto arkivi
Sot është bërë një vit nga nënshkrimi i Marrëveshjes për Normalizimin e Marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë.

Marrëveshja është nënshkruar më 19 prill, 2013, në Bruksel, nga kryeministrat e Kosovës dhe të Serbisë, Hashim Thaçi dhe Ivica Daçiq, me ndërmejtësimin e shefes së politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Catherine Ashton.

Teksti i saj përmban 15 pikë.

Për zbatimin e disa pikave, siç është çështja e drejtësisë në veri, vazhdon ende të diskutohet.

Diplomatët evropianë kanë thënë se marrëveshja në fjalë do t’i ndihmojë edhe Kosovës, edhe Serbisë në rrugën e integrimit evropian.
XS
SM
MD
LG