Ndërlidhjet

Lukashenka: Bjellorusia të mësojë nga gabimet e Ukrainës


Aleksandr Lukashenka gjatë fjalimit të sotëm
Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandr Lukashenka, tha sot se bjellorusët duhet “të mësojnë nga gabimet e fqinjëve” të tyre.

Gjatë fjalimit tradicional vjetor, Lukashenka në mënyrë specifike e përmendi Ukrainën, duke thënë se ajo është në krizë për dy shkaqe – “ekonominë e dobët dhe korrupsionin e përhapur”.

Presidenti Lukashenka e ka mbrojtur statusin e rusishtes si gjuhë zyrtare në Bjellorusi dhe theksoi se “nëse ne e humbim gjuhën ruse, ne e humbim mendjen tonë”.
XS
SM
MD
LG