Ndërlidhjet

Obama e siguron Japoninë rreth ishujve në detin e Kinës


Presidenti amerikan, Barak Obama
Presidenti amerikan Barak Obama, e ka siguruar Japoninë se ishujt në detin lindorë të Kinës që janë të diskutueshme në mess të Tokios dhe Pekinit, janë pjesë e Japonisë.

Obama i ka bërë këto komente për një gazetë japoneze, gjatë nisjes së tij për në turne në Azi që do të përfshijë Japoninë, Jorenë e Jugut, Filipinet dhe Malajzinë.

Obama tha se do të kundërshtojnë çdo përpjekje që synojnë ta ndrsyhojnë administrimin e ishujve të Japonisë.

Kina dhe Japonia për dy vite radhazi kanë shfaqur pretendimet e tyre në lidhje me administimin e këtyre ishujve.

Ishujt e diskutueshëm quhen Senkaku nga japonezët, ndërsa Diayou nga kinezët.
XS
SM
MD
LG