Ndërlidhjet

Barak Obama arrinë në Tokio


Presidenti amerikan, Barak Obama
Presidenti amerikan Barak Obama ka arritur në Tokio të Japonisë në kuadërf të vizitës së tij një javore në Azi.

Përveç në Japoni, Obama në ditët vijuese do ta vizitoj edhe Korenë Jugore, Malajzinë dhe Filipinet.

Shtëpia e Bardhë e ka cilësuar këtë udhëtim të Obamës si një udhëtim me qëllim të “ribalancimit” të raporteve mes politikës së Lindjes dhe politikës së jashtme amerikane.

Kjo vizitë, është e pesta për Barak Obamën që nga koha kur është zgjedhur president.

Obama do të jetë presideni i parë amerikan që e viziton Malajzinë që nga Lyndon Johnson në vitin 1966.
XS
SM
MD
LG