Ndërlidhjet

SHBA – Rusi: Rritje e tensioneve lidhur me Ukrainën


Sergei Lavrov (majtas) dhe John Kerry gjatë një takimi të mëparshëm
Po shtohen tensionet ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë, lidhur me rrëmbimin e vëzhguesve ndërkombëtarë nga ana e separatistëve prorusë në pjesën lindore të Ukrainës.

Sekretari amerikan i shtetit, John Kerry, dhe ministri i jashtëm rus, Sergei Lavrov, kanë folur mbrëmë vonë me telefon, por dështuan të arrijnë ndonjë marrëveshje.

Zoti Kerry ka kërkuar nga Moska për t’i mbështetur përpjekjet për lirimin e vëzhguesve ushtarakë, të cilët e përfaqësojnë Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE).

Por, zoti Lavrov, ka kërkuar që Uashingtoni ta shfrytëzoj ndikimin e vet për lirimin e liderëve separatistë prorusë, që janë arrestuar nga autoritetet e Ukrainës në Kiev.
XS
SM
MD
LG