Ndërlidhjet

Barak Obama viziton Filipinet


Presidenti amerikan, Barak Obama
Presidenti Amerikan Barak Obama, në kuadër të vizitës së tij në Azi, sot është nisur për në Filipine, që është edhe shteti i fundit që ai e viziton gjatë vizitës një javore.

Në Manila, Obama do të takohet me presidentin Benigno Aquino, ndërsa pritet që ta mbajë edhe një konferencë për media.

Vizita e Obmaës në këtë shtet vjen me qëllim të nënshkrimit të një marrëveshje sipas të cilës, trupat dhe anijet amerikane do të lejohen që të udhëtojnë përmes portit të Filipineve.

Manila e akuzuar Kinën se po krijon agresivitet gjatë pretendimeve në Detin e Zi ndërsa ka kërkuar nga SHBA-ja mbështetje diplomatike.

Gjatë turneut të tij aziatik Obama ka qëndruar në Japoni, Korenë e Jugut e Malajzi, ndërsa në mënyrë të përseritur ka bërë thirrje që kombet e vogla të mos ngacmohen nga kombet e mëdha, duke iu referuar kështu Kinës.
XS
SM
MD
LG