Ndërlidhjet

Ukrainë: Premtime për pagesën e gazit rus, nëse ulet çmimi


Ilustrim
Ukraina thotë se do ta paguajë borxhin prej 2.2 miliardë dollarësh ndaj Rusisë, nëse kompania shtetërore e gazit, Gazprom, pajtohet që Ukrainës t’i shes gaz me çmimin 268.5 dollarë amerikanë për 1000 metra kub.

Kryeministri i përkohshëm i Ukrainës, Arseniy Yatsenyuk, tha sot se qeveria tashmë ia ka dërguar këtë propozim kompanisë Gazprom.

Njëherësh, Ukraina dhe Sllovakia kanë nënshkruar sot një marrëveshje, me të cilën parashihet dërgimi i afro 10 miliardë metra kub gaz për çdo vit në Ukrainë nga Sllovakia.
XS
SM
MD
LG