Ndërlidhjet

Kina dhe Rusia, stërvitje të përbashkëta detare


Ilustrim
Në fund të këtij muaji, Rusia dhe Kina, do të organizojnë stërvitje të përbashkëta detare në detin e Kinës lindore.

Ministria kizene e mbrojtjes, ka bërë me dije se manovrat do të mbahen në fund të muajit maj, në brigjet e Shangait.

Stërvitjet janë përshkraur si ushtrime të rregullta.

Të tilla manovra janë mbajtur edhe në vitin 2013, në brigjet e Lindjes së Largët të Rusisë.

Kina dhe Japonia janë aktualisht në një konflikt në lidhje me ishujt Senkaku të administruara nga Japonia.

Të njëjtve ishuj, Kina iu referohet si Diaoyu.

Grindja mes dy shteteve ka arritur në kulm gjatë vitit 2012, kurTokio bleu disa ishuj më shumë.
XS
SM
MD
LG