Ndërlidhjet

Pesë të vdekur nga përmbysjet në Afganistan


Ilustrim
Zyrtarët lokalë në Afgaistan, kanë bërë me dije se pesë persona kanë vdekur dhe qindra të tjerë janë zhvendosur, si rezultat i përmbysjeve në pjesën veriore.

Katër nga të vdekurit ishin banorë të provincës Samangan, provincë e cila është goditur në orët e fundit të 1Majit, nga shirat e rrëmbyeshëm dhe nga përmbytjet.

Një tjetër banorë i provincës Baghlan ka vdekur njashtu nga përmbysjet në atë zonë.

Guvernatori i provoncës Samangan, Khairullah Anosh,ka njoftuar se qindra familje janë larguar nga shtëpitë e tyre me qëllim të shpëtimit nga përmbysjet.

Përmbytjet kanë shkatërruar njashtu edhe mure të shtëpie të cilat mire ishin me baltë, ka dënmtuar rrugë, tokë bujqësore si dhe ka mbytur bagëti.

Gjatë dy përmbytjeve të muajit të fundit në veriperënim të Afganistanit, kanë vdekur më shumë se 100 persona.
XS
SM
MD
LG