Ndërlidhjet

Libia zgjedh kryeministër të ri të përkohshëm


Libi
Biznesmeni libian, Ahmad Mitig, është zgjedhur kryeministër i përkohshëm i Libisë, pasi ka marrë 121 vota të deputetëve.

Për zgjedhjen e tij janë dashur disa raunde votimi dhe vazhdon ende të ketë mospajtime për ligjshmërinë e votimit.

Libia ka qenë pa kryeministër prejse Ali Zeidan është përmbysur nga Kuvendi në muajin mars.

Ai është larguar nga vendi për shkaqe të sigurisë.
XS
SM
MD
LG