Ndërlidhjet

Kievi ka dërguar forca speciale në Odesa, në përpjekje për të ndaluar përhapjen e luftimeve midis trupave qeveritare dhe separatistëve pro-rusë në lindje të Ukrainës.

Pozicionomi i trupave vjen pasi përleshjet pranë qytetit Slloviansk kanë vrarë të hënën katër ushtarë ukrainas.

Forcat pro-ruse kanë thënë po ashtu se 20 luftëtarë të tyre janë vrarë dje si rezultat i luftimeve në dhe përreth Sllovianskut.

Rusia i ka bërë thirrje Qeverisë së Ukrainës që të ndalojë operacionet e saj ushtarake në lindje dhe të nisë bisedime për zgjidhje të krizës.
XS
SM
MD
LG