Ndërlidhjet

Irani zotohet se nuk do të dëmtohet nga mohuesit e Holokaustit


Ilustrim
Ministri i jashtëm iranian Mohammad Javad Zarif, thotë se ai nuk do të lejoj që vendi i tij të dëmtohet nga deklaratat të cilat e mohojnë Holokaustin.

Zarif i ka bërë këto komente në parlamentin e vendit të tij, ku ligjvënësit gjatë pyetjeve parlamentare e kanë përmendur edhe Holokaustin.

Agjencitë iraniane e kanë cituar Zarif të ketë thënë, se nuk do të lejoj zhvillimin e projekteve që kanë për qëllim mohimin e Holokaustit.

Ndryshe nga paraardhësi i tij Mahmud Ahmedinexhad i cili kishte shkaktuar zemërim ndërkombëtar me mohimin e Holokaustit, presidenti i Iranit Hassan Rohani, ka ndërmarrë hapa konkret për të zbutur tensionet e vendit të tij me vendet e tjera.

Zarif ka shtuar se po punohet në atë drejtim që të sigurohen që Irani të mos shihet si një vend që kërcënon dhe prishë paqen në rajon.
XS
SM
MD
LG