Ndërlidhjet

Vritet shefi i Inteligjencës për Libinë Lindore


Persona të armatosur qëlluan për vdekje shefin e Inteligjencës për Libinë Lindore në qytetin e Bengazit të enjten, tha një zëdhënës i sigurisë.

Dy persona të armatosur të maskuar hapën zjarr mbi makinën e kolonelit Ibrahim al- Senussi për në portin e qytetit. Ai u dërgua në spital, por vdiq nga plagët e marra.

Shpërthimet e makinave dhe vrasjet e ushtarëve dhe oficerëve të policisë janë bërë të zakonshme në Bengazi.

Qeveri e dobët e Libisë Qendrore është duke luftuar për të kontrolluar grupe të armatosura, militantët dhe brigadën e ish- rebelëve të cilët ndihmuan për të larguar kreun Muamar Gadafi, në luftën civile 2011 dhe të cilët tani refuzojnë të çarmatosen.

Shumica e vendeve kanë mbyllur konsullatat e tyre në Bengazi dhe disa linja ajrore të huaja kanë ndaluar fluturimit në qytet, që nga ambasadori amerikan dhe tre amerikanë të tjerë u vranë në një sulm militant islamist në shtator të vitit 2012.
XS
SM
MD
LG