Ndërlidhjet

Rogozinit nuk i lejohet të fluturojë mbi Ukrainë


Dmitry Rogozin
Zëvendëskryeministri rus Dmitry Rogozin ka shkruar në llogarinë e tij në Twitter se autoritetet ukrainase nuk ia dhanë të drejtën për të fluturuar përmes hapësirës ajrore të Ukrainës.

Rogozin ishte duke fluturuar për në Chisinau, Moldavi, për të marrë pjesë në festimet e Ditës së Fitores në rajonin separatist të Moldavisë, Transdniestri.

Rogozin tha se avioni i tij u detyrua të fluturojnë përmes hapësirës ajrore të Rumanisë dhe Bullgarisë për të arritur Moldavinë, një "vonesë prej rreth 4 orësh".

Ministrja e Jashtme e Moldavisë Natalia Gherman tha më 5 maj se ajo nuk e kishte marrë njoftimin zyrtar të vizitës së Rogozin për festimet e 9 majit dhe kishte thirrur ambasadorin e Rusisë për një shpjegim.

Moska e mbështetur Transdniestrin kur shpalli pavarësinë nga Moldavia në vitin 1990.

Të dy palët luftuan një luftë të shkurtër në vitin 1992 që përfundoi kur ushtria ruse ndërhyri në anën Transdniesterit.
XS
SM
MD
LG