Ndërlidhjet

Situatë “e tensionuar” në kufurin Kirgizi-Taxhikistan


Ilustrim
Një ditë pas plagosjes së të pakten 25 personave gjatë një përleshje të fshatarëve në mes të kufirit Kirgizi-Taxhikistan, zyrtarët e të dyja vendeve e kanë përshkruar situatën përgjatë kufirit të tyre si “të tensionuar” por të qëndrueshme.

Rojekt kufitare dhe policia në të dyja anët e kufirit janë aktiviziar pasi që afro 1 mijë e 500 banorë nga fshatrat Kok Tash të Kirgizisë dhe Vorukh të Taxhikistanit, u përfshinë në një konflikt gjatë mbrëmjes së 7 majit duke hedhur gurë në drejtim të njëri-tjetrit.

Situata e krijuar ka bërë që të kalojnë disa orë derisa rojet kufitare dhe policia e të dyja vendeve e ka qetësuar situatën.
XS
SM
MD
LG