Ndërlidhjet

Ukraina kundërshton vizitën e Putinit në Krime


Sevastopol, 9 maj
Qeveria e Ukrainës ka protestuar të premten kundër vizitës së presidentit rus Vladimir Putin në rajojnin e aneksuar të Krimesë, ku ai inspektuar forcat detare ruse në një përkujtim të fitores sovjetike në Luftën e Dytë Botërore.

Ministria e Jashtme e Ukrainës në një deklaratë tha se "Ukraina shpreh kundërshtimin e saj të fortë mbi vizitën e paautorizuar të presidentit rus Vladimir Putin në Republikën Autonome të Krimesë dhe në qytetin Sevastopol, të cilat janë okupuar përkohësisht nga Rusia".
XS
SM
MD
LG