Ndërlidhjet

Bjellorusia ndalon politikanët norvegjez


Kampionati Botëror i Hokejit në Minsk
Rojet kufitare të Bjellorusisë kanë ndaluar dy politikanë norvegjezë të hyjnë në vend.

Raportet më May 9 thanë se Emil Andre Erstad dhe Line Nordhaug ishin në një tren me destinacionin Lituani-Bjellorusi me bileta për të parë të lojën e hokejit të 10 majit në Minsk.

Kampionati Botëror i Hokejit filloi më 9 maj në Minsk.

Më 7 maj, kreu i organizatës suedeze të drejtave të njeriut Ostgruppen Martin Uggla u arrestua pas mbërritjes në aeroportin e Minskut dhe u tha se ai ishte në një listë të njerëzve ndalohen të hyjnë në Bjellorusi.

Uggla është deportuar ditën tjetër.
XS
SM
MD
LG