Ndërlidhjet

Sonte finalja e Eurovizionit


Përfaqësuesja e Ukrainës në Eurovizion, Maria Yaremchuk.
Nata finale e Eurovizionit zhvillohet sonte në Kopenhagë.

Këngëtarë nga 26 vende do të interpretojnë në skenën e kryeqytetit danez.

Interesim të posaçëm në garën e sivjetme kanë zgjuar përfaqësueset e Ukrainës dhe të Rusisë, për shkak të tensioneve politike midis dy vendeve.

Të dyja shtetet kanë arritur të plasohen në finale.

Festivali evropian i këngës sivjet shënon vitin e 59-të.
XS
SM
MD
LG